У 1879 році з нагоди 70-річчя М.В. Гоголя шанувальники його таланту порушили питання про присвоєння його імені навчальному закладу, що мали відкрити в Миргороді. Але відкриття навчального закладу затягнулося на довгих 17 років.
Полтавське губернське і миргородське повітове земство в 1880 році оголосили збір коштів у межах Полтавського краю на будівництво навчального закладу. Полтавські земці звернулися до Олександра II, який за кілька днів до своєї загибелі санкціонував 14 лютого 1881 року збір коштів на будівництво навчального закладу. Було складено кошторис. На будівництво і облаштування потрібно було 80 тис. карб., з яких майже половину (понад 32 тис. карб.) дала всеросійська підписка, а решту грошей виділили Полтавське губернське і миргородське повітове земство. Міська управа подарувала 3 десятини землі за мостом біля р. Хорол. Будинок школи було закладено 22 серпня 1889 року. Споруда була збудована у стилі французького ренесансу за проектом полтавського архітектора О.І. Ширшова. Навчальний корпус було споруджено у 1882 році, тобто за 3 роки.
1 листопада 1896 року в присутності великої кількості гостей і губернського начальства відбулося урочисте відкриття навчального закладу.
Школа ставила за мету підготовку фахівців гончарного виробництва, а також вчителів графічних мистецтв. Це була перша в Україні школа, де готували майбутніх кераміків, майстрів художнього оздоблення виробів та вчителів малювання.
Відповідно до шкільного статуту приймали дітей різних станів із 12-річного віку і дорослих. Навчання було безкоштовним. Курс навчання був розрахований на 5 років.
У першому навчальному році навчалося 45 хлопчиків і 10 дівчаток, але кількість учнів весь час зростала. Першим директором став С.І. Масленіков.
Учні школи вчилися не тільки малювати, а й виконували значний обсяг робіт. Виготовляли майолікову плитку для оздоблення фасадів церков. Наступними замовленнями були облицювальні теракотово-емальовані і майолікові плити та кахлі для оздоблювальних робіт у Петербурзі.
В цей же час було створено майолікове диво – іконостас, призначений для далекої Аргентини, виготовлений для посольської церкви. Автор проекту – петербурзький архітектор М.М. Ніконов. Загальна довжина всіх частин цього витвору мистецтва становить 30 метрів.
Копію цього іконостасу було виготовлено у 1902 році для Успенського собору Миргорода.
За часів гетьманського правління у 1918 році в Україні було відкрито цілий ряд вищих навчальних закладів, у тому числі й у Миргороді. 15 вересня 1918 року на базі художньо-промислової школи імені М.В. Гоголя створено Миргородський художньо-промисловий інститут, який мав відділи: технічно-керамічний і декоративно-народного мистецтва, а також педкурси, що готували вчителів малювання для шкіл. Директором інституту призначили професора Української Академії мистецтв архітектора В.Г. Кричевського.
У серпні 1919 року інститут припинив існування у зв'язку з наступом денікінської армії. У 1929-30 роках на базі школи створено індустріально-керамічний інститут, який у 1933 році було переведено до Кам'янця-Подільського, а в Миргороді залишено технікум. За час свого існування він підготував і випустив понад 14 тис. фахівців.
У 1932 році в результаті ряду реорганізацій інститут був ліквідований, а залишився у Миргороді технікум будівельних матеріалів, що мав два відділення: кераміко-теплотехнічне і механічне.
З початком війни частина юнаків і викладачів була мобілізована до Червоної армії.
У післявоєнний період технікум залишався провідним навчальним закладом Миргородщини. Його випускники й досі працюють у багатьох регіонах колишнього Союзу.
У 1997 році Постановою Кабінету Міністрів №78 навчальний заклад було перейменовано в Миргородський державний керамічний технікум імені М.В. Гоголя.
Відповідно до Закону України «Про вищу освіту», враховуючи клопотання Полтавської обласної державної адміністрації, Вченої ради і керівництва Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, колективу і керівництва Миргородського державного керамічного технікуму імені М.В. Гоголя, та з метою оптимізації мережі вищих навчальних закладів, поліпшення якості підготовки фахівців, навчальний заклад у 2011 році було реорганізовано в Миргородський художньо-промисловий коледж імені М.В. Гоголя Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка.